dentysta nie boli

Czy spotkałeś się ze sformułowaniem typu "aby dobrze założyć plombę, musi czasami boleć", wiemy, że są lekarze wyznający takie zasady.
Pozwólmy im leczyć pluszowe misie ... albo może nie, gdyż nasze dzieci zaczną protestować. Skoro dzieci nie chcą aby ich misie cierpiały, to my też nie chciejmy, aby nasze dzieci, hmmm, odczuwały ten dyskomfort.

U nas nie boli. Przyjdź i przekonaj się!

Zarezerwuj
 

Wybielanie zębów

Żyjemy w czasach, w których atrakcyjny, piękny wygląd jest bardzo istotny. Pomaga nam w znalezieniu pracy, kontaktach towarzyskich, jest wyrazem pozycji społecznej. Piękny i zdrowy uśmiech jest składową tego obrazu.

wybielanie zębów

„Uśmiech to najkrótsza droga do ludzkiego serca”.

Uśmiech jest nieodzowną częścią naszego życia. Ogromny wpływ na to, czy uśmiechamy się często i chętnie, bez skrępowania mają nasze zęby.

Fundamentalną zasadą jest dbanie o ich zdrowie, regularne wizyty u lekarza stomatologa, jak i właściwa higiena jamy ustnej i dieta. Co jeśli nie jesteśmy usatysfakconowani naszym kolorem zębów? Istnieją dwie grupy czynników wpływające na kolor zębów:

  1. czynniki zewnętrzne – przebarwienia powstają na powierzchni zębów w wyniku odkładania się osadów i barwników pochodzących z napojów, pokarmów i tytoniu. Przebarwienia te mogą być powierzchowne lub głębokie. Powierzchowne przebarwienia mogą być usunięte poprzez szczotkowanie lub profesjonalene czyszczenie zębów przez lekarza stomatologa (skaling, piaskowanie). Przebarwienia głębokie mogą być usunięte poprzez wybielanie zębów.
  2. czynniki wewnętrzne - przebarwienia, których przyczyną mogą być między innymi urazy oraz leki (tetracykliny podawane w okresie tworzenia się zębów, fluoroza, materiały stosowane dawniej w leczeniu kanałowym). Do tej grupy zaliczamy również żółknięcie lub szarzenie zębów w związku z procesem starzenia się.
uśmiech wybielonych zębów

Istnieje wiele środków wybielających, które można kupić na rynku. Należa do nich między innymi pasty wybielające. Czym różnią się te środki od wybielania zębów u dentysty? Pasty zawierają między innymi sodę, pył diamentowy, krzemionki. Powodują polerowanie zębów i często ścieranie. Jeśli stosuje się je krótko, nie powodują skutków ubocznych, jednak stałe ich użycie może spowodować znaczne ubytki, starcie powierzchni szkliwa. Musisz pamiętać o tym, że nie zmienisz barwy szkliwa niezależnie od tego jakiej pasty i szczoteczki użyjesz.

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym polega na wyzwoleniu prostych procesów chemicznych w obrębie przebarwień istniejących w strukturze zęba. Proces ten jest bezpieczny i przewidywalny. Lekarz w zależności od potrzeb pacjenta i typu przebarwień dobierze najodpowiedniejszą metodę wybielania. Wyróżniamy między innymi wybielanie zębów martwych, wybielanie nakładkowe i wybielanie natychmiastowe w gabinecie stomatologicznym.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że każdy z nas jest inny, co za tym idzie każdy z nas będzie reagował inaczej na wybielanie zębów. To, o ile i jak wybielą się nasze zęby jest sprawą indywidualną.

Wybielaniu podlegają naturalne tkanki zęba, co za tym idzie koloru nie zmienią wypełnienia, korony czy licówki. Co powoduje, że po zabiegu wybielania najprawdopodobniej będzie trzeba je wymienić. Pamiętać trzeba również o tym, że kolor zębów stabilizuje się do 2 tygodni po zabiegu. Dlatego też, ewentualną wymianę wypełnień należy wykonać po tym czasie. W tym okresie również stosuje się odpowiednią dietę, należy unikać pokarmów i napojów mogących przebarwić zęby np. wina, soków z czarnej porzeczki, buraków itd. Po wybielaniu zębów stosuje się również preparaty zwiększające mineralizację szkliwa, co w wyraźny sposób może poprawić ich kondycję.

Wybielanie zębów jest całkowicie bezpieczne. Mogą wystąpić dwa, krótkotrwałe efekty uboczne:

  • nadwrażliwość zębów na ciepłe i zimne bodźce. Występuje ona w postaci od lekkiego dyskomfortu do doznań bólowych. Nadwrażliwość pozabiegowa trwa krótko i w wypadku jej wystąpienia stosuje się odpowiednie preparaty, które potrafią zredukować ją do minimum.
  • podrażnienie dziąseł. Występuje rzadko, jeśli się pojawia to głównie w wynniku nadmiernego zaaplikowania żelu w wybielaniu nakładkowym. Takie podrażnienie wstępuje kilka dni i mija samoistnie. W tym czasie pacjent powinien przerwać cykl wybielania.

Utrzymanie efektu wybielania zależy od nawyków higienicznych i żywieniowych. Stosować można również wybielanie przypominące.