dentysta nie boli

Czy spotkałeś się ze sformułowaniem typu "aby dobrze założyć plombę, musi czasami boleć", wiemy, że są lekarze wyznający takie zasady.
Pozwólmy im leczyć pluszowe misie ... albo może nie, gdyż nasze dzieci zaczną protestować. Skoro dzieci nie chcą aby ich misie cierpiały, to my też nie chciejmy, aby nasze dzieci, hmmm, odczuwały ten dyskomfort.

U nas nie boli. Przyjdź i przekonaj się!

Zarezerwuj
 

dziecko w gabinecie stomatologicznym

Wielu dorosłych ma negatywne wspomnienia, urazy i leki związane z wizytą u dentysty. Bardzo często związane są one z bolesnymi doświadczeniami z dzieciństwa. W trosce o małego pacjenta dokładamy wszelkich starań aby nie powstały u nich podobne „złe skojarzenia” jak u ich rodziców.

dziecko w gabinecie

Co jest istotne aby wizyty u dentysty były spokojne i bez lęku i?

Po pierwsze należy dbać o właściwą higienę jamy ustnej i dietę dziecka.

Ważnę są badania kontrolne, w zależności od tego jak zaleci lekarz od 3-6 miesięcy. Dzięki regularnym wizytom dziecko oswaja się z gabinetem stomatologicznym, „białym fartuchem”- ten nieznany dla dziecka teren nie będzie już taki straszny.

Dobrze by było aby na pierwszej wizycie dziecko było obserwatorem, zapoznało się z otoczeniem, sprzętem, lekarzem. Ewentualnie na takiej wizycie w zależności od charakteru dziecka można wykonać badanie jamy ustnej-”oglądanie i liczenie ząbków”. Lepiej jest aby wszelkie zabiegi wykonywć na wizycie następnej, dziecko ma dzięki temu szansę na zdobycie zaufania do lekarza i oswojenie się z nową sytuacją. Częstym błędem jest zaprowadzanie dziecka do lekarza dopiero w momencie kiedy „boli ząb” Dzięki takiemu postępowaniu automatycznie dziecko skazuje się na negatywne skojarzenia z gabinetem.

Nieprawidłowym podejściem jest nie lecznie zębów mlecznych. O zęby należy dbać niezależnie od tego czy są mleczne czy stałe, ma to istotny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Rodzice niestety często przekazują dzieciom swoje lęki. Straszą je w stylu: „ jeśli nie będziesz mył zębów, to pójdziesz do dentysty i wtedy to będzie bolało...” lub jeśli będziesz jadł tyle słodyczy to popsują Ci się zęby i dentysta będzie je wyrywał...”. Poza tym dzieci są wspaniałymi słuchaczami i obserwatorami. Jeśli słyszą, jak rodzice opowiadają o swoich złych doświadczeniach, zapamiętują to i kodują, że u dentysty to zawsze boli.

Należy również umówić się na konkretą godzinę tak aby dziecko nie musiało długo czekać na wizytę, żeby nie nudziło się w poczekalni. Pora powinna być taka, w której dziecko nie jest zmęczone, śpiące czy rozdrażnione.

misie

Istotną sprawją jest właściwe przygtowanie dziecka do wizyty u dentysty w domu przez rodziców. Przed planowanym zabiegiem warto jest opowiedzieć co będzie się działo. Bez straszenia ani bez opowiadania jak to będzie wspaniale.

Ważny jest wybór odpowiedzniego gabinetu i dentysty który ma doświadczenie, cierpliwość i spokój w pracy z dziećmi.

Może zanim powiemy dziecku o planowanej wizycie, warto przeczytać mu  bajkę