dentysta nie boli

Czy spotkałeś się ze sformułowaniem typu "aby dobrze założyć plombę, musi czasami boleć", wiemy, że są lekarze wyznający takie zasady.
Pozwólmy im leczyć pluszowe misie ... albo może nie, gdyż nasze dzieci zaczną protestować. Skoro dzieci nie chcą aby ich misie cierpiały, to my też nie chciejmy, aby nasze dzieci, hmmm, odczuwały ten dyskomfort.

U nas nie boli. Przyjdź i przekonaj się!

Zarezerwuj
 

Ciąża a leczenie zębów

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety. To okres w którym należy wyjątowo dbać o zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Ważna jest także dieta i higiena osobista oraz higiena jamy ustnej. W okresie ciąży należy wyjątkowo dbać o stan dziąseł i zębów, gdyż ma to znaczący wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego istotne jest aby właściwie dbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać lekarza stomatologa. Warto jest przed planowaną ciążą skonsultować się z lekarzem stomatologiem i podjąć odpowiednie leczenie.

Ciąża a leczenie zębów

W czasie ciąży ulega zmianie gospodarka hormonalna co może spowodować krwawienie z dziąseł ich rozpulchnienie i przerosty. W tym czasie istotne jest dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz regularne profesjonalne oczyszczanie złogów nazębnych przez lekarza stomatologa. Jeśli pojawi się próchnica zębów nie ma powodu aby czekać do okresu połogu. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby takie leczenie wykonać w czasie ciąży. Nie dobrze, gdy dojdzie do poważnych zaniedbań i w efekcie stanów zapalnych miazgi zęba czy stanów zgorzelinowych, wymagających leczenia endodontycznego (kanałowego). W takim przypadku do prawidłowego leczenia potrzebne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, którego nie wykonuje się w okresie ciąży. W takim przypadku należy poczekać aż do końca ciąży.

Ciąża nie jest przeciwskazaniem do leczenia zębów z znieczuleniu. Środki miejscowego znieczulenia nie działają w stosowanych dawkach szkodliwie. Zawierają one wprawdzie niewielki dodatek środków obkurczających naczynia, które potencjalnie mogą powodować skurcze ciężarnej macicy, lecz nie w tak nikłych dawkach. Strach przed bólem powoduje znacznie większe naturalne wydzielanie hormonów stresu z nadnerczy niż ich ilość zawarta w ampułce znieczulenia miejscowego.

W przypadku konieczności wykonania usunięcia zębów zabiegi takie najkorzystniej jest wykonać w II trymestrze ciąży.

W czasie ciąży występują tzw zachciaki pokarmowe. Naprzemienna ochota na coś kwśnego i słodkiego oraz podjadanie pomiędzy posiłkami może spowodować zwiększone ryzyko wystąpienia próchnicy zębów oraz stany zapalne dziąseł. Dlatego należy pamiętać o zbilansowanej diecie bogatej w wapń, warzywa, owoce. Zęby dziecka zaczynają się rozwijać w trzecim miesiącu ciąży. Więc im zdrowsza i zbilansowana dieta oraz zdrowa jama ustna przyszłej matki, tym zdrowsze dziąsła i zęby dziecka.